Як команді підготуватись до стратегічної сесії?

Стратегічні сесії: підготовка та супровід
Звісно, мені як консультанту хочеться, щоб клієнти досягали успіху. Але успішне проведення стратегічних сесій ще не гарантує подальший успіх для організації. Професійність модератора дуже важлива. Та разом із тим неуспіх після сесії стається і за рахунок того, що організації не готуються до сесії, не дуже розуміють: що це, навіщо – і чи вони готові до переходу до стратегічного управління.

  • Стратегічна сесія – не "чарівна пігулка".

Думаючи про потенційну стратсесію, не сподіваєтесь, що ваша організація за 2 дні роботи одразу в перейде на новий рівень.

Зусилля та поступова, кропітка робота переводить організації на новий рівень, а не 2-денна стратегічна сесія. Стратсесії це тільки старт тривалого та системного процесу з побудови вектору руху. Вони додають ЩЕ більше роботи, розуміння об'єму зусиль, яких треба докласти. Це не рятівна «чарівна пігулка».

А отже, необхідно підготувати команду до того, що буде в результаті, обговорити готовність команди працювати над стратегією надалі.

  • Необхідно буде постійно «тримати руку на пульсі» стратегії.
Стратегії потребують уваги. Тобто має бути зрозуміло, хто в організації буде в подальшому здійснювати стратегічне управління, хто за це відповідатиме. Ця зона відповідальності передбачає регулярну синхронізацію команди щодо обраного курсу. Це як на кораблі: недостатньо мапи подорожі, за нею треба рухатись. Хтось має встати за кермо і звіряти мапу із траєкторією руху. Стратегію потрібно оновлювати, переглядати, заземлювати на конкретні індикатори та синхронізувати команду щодо поточного руху. Це звучить дуже об'ємно, але за правильного розподілу функцій між різними членами команди все це можна впровадити.

А отже, необхідно зрозуміти хто може виконувати таку роль "вузлового".

  • Запит на стратсесію має визріти у команді. Зрозуміти, що потреба визріла, можна через сигнали від команди про бажання зрозуміти, куди рухатись, що будемо робити в наступному році. Невдоволення тим, що члени команди не до кінця розуміють свій внесок, а досягнуті результати здаються їм недостатніми тощо.

Тоді спробуйте провести декілька синхронізуючих зустрічей самостійно, щоб зафіксувати потребу у стратегічній сесії з професійною модерацією. Це хороша практика, яку не обов'язково проводити зі всією командою, а можна міні-командами.

  • Дайте собі чесну відповідь чи ваша діяльність – хобі, чи ви плануєте займатись нею системно і професійно.

Якщо ви не плануєте займатись своєю діяльністю професійно, а це просто хобі, яке приносить вам задоволення, відчуття суспільної користі тощо, на мою думку, стратегія вам не потрібна. Бо створення якісної стратегії передбачає планування не тільки зовнішньої діяльності, але і внутрішнього розвитку. Це робочий інструмент, який потрібен для вибудовування більш комплексної роботи. Є суттєва різниця між тим, щоб вивчати ландштафтний дизайн, щоб прибрати галявину у своєму дворі – і будувати парки.

  • Отримайте попередні результати діяльності для аналізу.
Умовно кажучи, якщо ви на старті, почніть з опису своєї ідеї на 1-2 сторінки. Дайте собі відповіді на такі питання як: хто ви, яка ваша основна мета, які принципи вашої роботи, які основні проекти чи напрямки діяльності ви бачите на наступні 2 роки, для кого ви робите те, що робите, як ви зрозумієте успішність діяльності (основні індикатори).

І далі ви рухаєтесь через дії та накопичення результатів, потрібної інформації, поступово перевіряючи свої гіпотези. Саме досвід, зібрані дані щодо вашої діяльності (успішної та ні) є базисом для стратегування та формування подальших дій.

Стратегічна сесія має більше сенсу, коли є перші спроби і помилки, щоб можна було визначити і скорегувати курс.

  • Спробуйте вирішити/проговорити внутрішні [приховані] конфлікти до сесії, якщо такі є.
Стратегічні сесії не вирішують внутрішні командні конфлікти, але чомусь їх для цього іноді використовують. Мовляв, сядемо і відверто поговоримо, а фасилітатор допоможе. Але для цього існують інші сесії, їх фасилітують інші професіонали – ті, хто може не займати позицію сторін і допомогти розібратись із конфліктом. Стратегічні сесії конфліктів не вирішують. Хай що би ви напланували на стратегічній сесії, ви маєте бути готовими до співтворчості, бути здатними дивитись та рухатись в одну сторону. А в конфлікті це неможливо.

У цьому пості я говорю про професійні сесії, із залученням зовнішніх фасилітаторів, коучів. Тим не менш, це не означає, що стратегічні сесії потрібні лише організаціям, яких не стосуються зазначені вище пункти. Проведення стратсесій – це хороша рефлексивна практика, яка дозволяє командам рости. Для такої практики ви можете проводити сесії самостійно, формуючи культуру обговорення, пошуку компромісів, розподілу обов'язків тощо.


Зробимо вашу команду сильніше?
Зв'яжіться зі мною і я проконсультую вас з усіх питань.
Задати питання
nasiedkinamaria@gmail.com
© Мария Наседкина, 2020
Разработка сайту damba.agency
Зробимо вашу команду сильніше?
Зв'яжіться зі мною і я проконсультую вас з усіх питань.