Задачі, цілі, функції

В чому різниця?
В чому різниця між цілями, задачами та функціями?

Цікаве питання, яке я задаю командам, із якими працюю. Цікаво, що визначення майже всі дають вірно, але коли справа доходить до встановлення цілей компанії на декілька років або до розбору власних задач згідно цілей, починаються проблеми. Плутанина виходить між цілями, задачами та функціями в компанії. Спробую на власному досвіді та прикладах показати відмінності.
Цілі - певний намір, очікуваний результат.

Наприклад, персональна ціль може бути "схуднути на 10 кг". Конкретний очікуваний результат. Ще круто додати до цього "схуднути на 10 кг протягом 6 місяців".

Наприклад, ціль компанії на рік: "посилити N лідерів через тренінгові активності організації", "виробляти N продуктів згідно стандартів якості X", "збільшити частину ринку на N%". Ці цілі потребують і ще більше деталізації (наприклад, що таке "лідери" в нашому розумінні, або які саме "продукти" ми будемо виготовляти), але це хороша основа для старту. Ціль має бути амбіційною, такою, що викликає радісну схвильованість, а не жах та апатію.

"Побудувати суспільство, яке веде здоровий спосіб життя", звучить гарно і як заголовок статті у журналі, але все ж це не є ціллю. Це ближче до візії, хоча я б не радила формувати і візії так. Бо це доволі абстрактно і над такою "ціллю" можна працювати поколіннями і не спромогтись її досягнути.

Звісно, кількість цілей залежить від розміру компанії, амбіцій і так далі. Але я не рекомендую компаніям визначати більше ніж 5 цілей на рік, а краще 3 чи навіть 1. Чим чіткіший фокус, тим більше вірогідність, що ви досягнете цілей.

Задача - перелік дій, які треба зробити, щоб досягнути цілей.

Якщо ціль це певний орієнтир на результат, то задачі це перелік конкретних дій. Наприклад, візьмемо персональну ціль "схуднути на 10 кг". Тоді мої задачі будуть: "щоранку робити гімнастику по 20 хв.", "проходити в день не меньше 5 км.", "не їсти шоколад після 6 вечора" і т.п.

Такий самий принцип із задачами компанії - якщо нам треба продати N-кількість продуктів, то для цього нам потрібно зробити такі задачі, як наприклад "розробити концепт продукту", "затвердити бізнес-план". Це задачі компанії згідно цілі компанії. Задачі компанії вже дробляться на задачі кожної окремої людини. Тут часто виникає плутанина. Бо задачі компанії - спільні, задачі колег - індивідуальні і виходять із задач та цілей компанії. І тут люди починають плутати власні задачі на рік та функції.

Функції - це перелік постійних, більше-менше довгострокових очікуваних результатів людини на певній позиції. Це певна зона відповідальності. Тобто функцією менеджера може бути, наприклад, координація відділу продажу, а задачею на рік - переструктурувати відділ згідно новій організаційній структурі компанії.

Отже, якщо ваша ціль "вивести новий продукт на ринок до 31 січня 2019", то однією із задач компанії буде "затвердити бізнес-модель не пізніше 1 вересня 2019", задача менеджера тоді, наприклад, "сформувати робочу групу із питання запуску нового продукту до 1 липня 2019", а його/її функція залишається незмінною - координація роботи своєї команди.


Зробимо вашу команду сильніше?
Зв'яжіться зі мною і я проконсультую вас з усіх питань.
Задати питання
nasiedkinamaria@gmail.com
© Мария Наседкина, 2020
Разработка сайту damba.agency
Зробимо вашу команду сильніше?
Зв'яжіться зі мною і я проконсультую вас з усіх питань.