Головна мета бізнесу

Бізнес та місія

Після 6-ти років у громадському секторі і переходу у бізнес, мене зачепило одне питання. А чи добре це, що головною метою бізнесу є гроші? Ніби усе логічно, на те він і бізнес. Але щось не дає мені спокою. Інтуїтивно я відчувала, що це не найкраща мета для компанії, але аргументів у мене не було. І чому я вирішила, що це не найефективніша мета бізнесу? Адже будь-який бізнес просто не буде існувати, якщо не буде заробляти гроші. Все логічно.

Готуючись до стратегічних сесій я ретельно розпитую учасників сесії про контекст компанії. Відповідь «головною метою нашого існування є гроші» виглядає дуже впевненою і чесною. Але незвичною мені.

Я почала досліджувати цю тему. І не знайшла однозначних доказів, що така мета - неефективна. Є успішні компанії, які існують виключно заради заробляння грошей. І їм ок. Є ті, які створювались заради змін - соціальних, технологічних, культурних тощо, і які в результаті зароблять гроші і є мега-успішними, як, наприклад, Tesla, Air&BnB, Nike, Patagonia. А є ті, які творять зміни і не заробляють гроші, як, наприклад, соціальні ініціативи та громадські організації. Є купа книжок, які досліджують успішні бізнес компанії (наприклад, книжки Джима Коллінза) і на основі досвіду цих компаній приходять до висновків, які я підвела так: довгостроково успішні компанії існують, якщо в своїй основі мають:

  • пристрасть (тобто роблять те, що можуть краще за всіх у світі)

  • економічну модель (розуміють як максимізувати грошові потоки)

  • орієнтуються на суспільство та оточення (думають ширше, ніж в рамках своєї компанії)

  • горизонт планування в десятиріччя.

Звісно, це не усі інгредієнти успішності, але ці мене цікавлять зараз найбільше в рамках даної дискусії.

Я також знайшла дослідження понад 500 компаній у світі, яке демонструє, що якщо увага головного директора спрямована на максимізацію прибутку, співробітники розвивають негативні почуття до організації. Вони схильні сприймати генерального директора як зосередженого на короткостроковій перспективі, і менш готові пожертвувати чимось заради компанії. Корпоративні результати гірші, ніж коли в компанії ціль не пов'язана із прибутком.

Тоді я пішла читати цілі компаній, які мене захоплюють і називаються успішними. І побачила, що всі ці компанії об'єднує існування великої мрії. Наприклад:

Tesla: Прискорюємо перехід світу до стійкої енергетики.

Nike: Додаємо натхнення та інновації кожному спортсмену* у світі (* якщо у вас є тіло, ви спортсмен)

IKEA: Покращуємо повсякденне життя для багатьох людей.

Звісно, тут ніде немає про прибуток, але ж прибуток для них важливий без сумніву. Гроші для них не виглядають як першочергова мета, а радше є певним критерієм успіху. Так, а може вони брешуть і створювали свої проекти із бажання заробляти більше? Трохи ширшу картинку відкрили інтерв'ю та книжки із засновниками цих компаній. Думаю, історії Ілона Маска чи Філа Найта, чи Річарда Бренсона, ви знаєте. Так, вони успішні, заможні люди, але їхньою першочерговою метою були не заробити більше грошей, це були пристрасті - зелена енергетика, розбудова культури бігу тощо. Звісно, є люди які хочуть просто ходити на роботу і вони байдужі до високої мети. Але є дуже багато таких, які хочуть працювати на компанії, які надають їм відчуття приналежності "до більшого". Мені здається, в цьому основна причина їхньої успішності - вони дають відчуття приналежності до більшого, такого, що на індивідуальному рівні ти зробити не можеш. Вони зазначають свою відмінність від інших, в першу чергу ідеєю, далі - організаційною культурою, гідною оплатою праці тощо.

Звісно, гроші мотивують. Без сумніву. Але до певної міри. Чим більш конкурентний ринок, тим складніше утримувати найкращих спеціалістів виключно грошовою мотивацією.

За моїми власними спостереженнями, якщо до тебе приходять люди працювати за покликанням, заради ідеї, то вони будуть більш лояльними до компанії і в періоди скрутного становища. Для якогось іншого бізнесу скрутні часи означають - якщо погано, треба бізнес закрити і відкрити інший. І це, напевно, теж ок.

Будувати більш стійку, розвинуту організаційну культуру, заохочувати людей високого рівня експертності та ціннісних установок працювати на тебе ефективніше коли в тебе є big dream. Така ідея вона як паливо на яких існують величні компанії, що змінюють світ.

Є різні компанії - ті, яким потрібна big dream і яким вона не потрібна. Це як із роботою. Ти хочеш працювати, і змінювати при цьому світ чи просто працювати і заробляти гроші. І я не засуджую компанії чи людей, які обирають друге. Просто особисто захоплююсь першими. І бачу, що вони окрім шалених прибутків мають ще і вплив.


Зробимо вашу команду сильніше?
Зв'яжіться зі мною і я проконсультую вас з усіх питань.
Задати питання
nasiedkinamaria@gmail.com
© Мария Наседкина, 2020
Разработка сайту damba.agency
Зробимо вашу команду сильніше?
Зв'яжіться зі мною і я проконсультую вас з усіх питань.