Делегування

У активного керівника співробітники з головою занурені в справи і шукають нові ідеї
"Я довго не могла навчитися делегувати. Але коли я навчилась, виявила, що мої співробітники не сприймають це делегування всерйоз, і все одно йдуть до мене за підтвердженням кожної дрібниці. Забігаючи наперед, скажу, що справа не в недовірі до тих, кому я делегую, їх цінують і поважають. Але, все одно, культура в організації це "запитай Сашу". Розумію, що частково це моя проблема, але що робити з цим?".

Як навчитись делегуванню?

Кому знайома ситуація? Коли наче і вже делегуєш, але все одно все проходить через тебе. Причин цьому я бачу декілька:

  • Делегуєш задачі без відповідальності за них

Тобто ти просто не надаєш людині повноваження відповідати за виконання задачі. Ти добре пояснюєш як виконати задачу, ставиш дедлайн, але не визначаєш задачу як зону відповідальності від "а" до "я", де є розуміння що таке "задача виконана".

  • Ти не впевнена/ий в першу чергу в собі

Складно визнати навіть собі, що відчуваєш себе важливою та значущою зіркою, коли твоя команда іде до тебе за порадами, каже "ми без тебе не зможемо" і всіляко по іншому гладить твоє его. Якщо хочеш розвиватись як лідерка далі, над цим егоцентризмом доведеться працювати і змінюватись.

  • До тебе ідуть за рішенням, бо ти його даєш

З тобою консультуються і просять поради як вирішити це чи інше питання, тому що ти ці рішення даєш. Бо може ти думаєш, що "так буде швидше" чи "людина реально не знає, а в мене більше експертизи", "ну вона перший раз задає таке питання", "шкода мені її" тощо. Йдучи цим шляхом, не помітиш як перетворишся на бюро відповідей.

Отже, якщо ти все це усвідомлюєш, що ж робити? Ось мої топ-3 поради, які допомогли мені колись змінити спочатку себе, а потім поступово змінити і взаємодію в команді:

  • "задавай питання" замість "давай відповіді"

По-перше, це дуже складно. Особливо, якщо ти емоційна, нетерпляча людина, яка швидко думає. Ти кожен раз наче мусиш включати режим сповільненого руху. По-друге, це може дратувати колег і до такого ще треба звикнути. По-третє, тобі доведеться все ж таки відпустити свій перфекціонізм та навчитись пріоритезувати. Так, не все має 1-пріоритетність. Змирися)

Якщо до тебе приходять із проблемою, спробуй колезі допомогти знайти відповідь самостійно шляхом уточнюючих запитань. Наприклад, "скажи, а що ти думаєш з цього приводу? Чому так, а не інакше", "а які ще можуть бути варіанти рішень?", "якщо зробимо 1, що буде? А якщо 2 - ?". Важливо тут не щоб колеги зовсім перестали до тебе звертатись за порадою, важливо щоб вони не йшли до тебе за рішеннями по всім питанням. Щоб вони могли аргументувати, не погодитись, запропонувати своє бачення. Це певний етап дорослішання та автономності. Дуже важливий етап, особливо якщо будуєш довгострокові відносини із командою. І, звісно, як і формування будь-якої звички це потребує часу та зусиль. Часу та зусиль.

  • Дай дозвіл помилитись

Якщо до тебе приходять за порадою ще один варіант це сказати: "це твоя зона відповідальності, я впевнена, що ти приймеш вірне рішення". Дай людини простір подумати без твоїх підказок. Нехай вона зробить помилку. Можеш потім запропонувати колезі порефлексувати на тему цієї помилки та висновків.

  • Перестань всіх виправляти

Страшна хвороба "роби як я, бо я знаю краще". Неможливо вчитись делегувати і будь-що, що ти делегувала, постійно виправляти. Бо тоді який сенс в цьому делегуванні? Навіть якщо тобі не подобається рішення, але воно не несе якоїсь критичної загрози для компанії чи команди, розслабся та дозволь іншій людині приймати власні рішення та відповідати за них.

Іноді буває і так, що ти вкладаєш в людину, посилюєш її, пробуєш пояснити декілька раз, новими способами, а нічого не змінюється. Так, може бути таке, що помилились під час рекрутингу. Я думаю, що варто мати власне розуміння скільки шансів ти готова дати іншій людині. На мою думку, потенціал та прогрес видно майже одразу, але суттєві зсуви потребують часу.

А як би ви вирішували ситуацію, яку описала Саша?


Зробимо вашу команду сильніше?
Зв'яжіться зі мною і я проконсультую вас з усіх питань.
Задати питання
nasiedkinamaria@gmail.com
© Мария Наседкина, 2020
Разработка сайту damba.agency
Зробимо вашу команду сильніше?
Зв'яжіться зі мною і я проконсультую вас з усіх питань.